Kdo už někdy byl ve větší serverovně, kde poblikávají servery ve skříních a hučí jejich větráky, ví, že je tam docela zima. Servery se zahřívají a proto je i chlazení celé místnosti důležité. Při focení firemních portrétů pro českou pobočku společnosti Fortinet, která se zabývá počítačovou bezpečností, jsem do jedné, hezky vychlazené serverovny zavítal.

Při první schůzce s klientem, při níž se snažím zjistit, proč portréty poptávají, abych mohl navrhnout vhodnou nabídku a služby, jsme došli k tomu, že kromě klasických portrétů na ateliérovém pozadí, se budou u managementu hodit i portréty do médií, tedy k rozhovorům či tiskovým zprávám. V případě takových portrétů je lepší, když jsou nafoceny v rámci prostředí, které ilustruje branži, jíž se společnost věnuje.

S klientem jsme procházeli jejich kanceláře a vytipovávali vhodná místa na focení. Typicky se hodí různé průhledy, chodby, zajímavé struktury na stěnách, výhledy z oken, cokoliv, co může pozadí zpestřit a focenou osobu dobře zarámovat. Nakonec jsem zajásal, když jsme narazili i na serverovnu.

Sada čtyř portrétů

Sada čtyř fotoportrétů pro ředitele české pobočky Ondřeje Šťáhlavského nakonec zahrnovala klasický portrét na ateliérovém pozadí pro medialonky na konference a tři portréty do médií. Jeden s logem společnosti v pozadí a další dva ze serverovny.

  1. První portrét je klasický ateliérový portrét, kdy jsem použil jako hlavní světlo velký softbox, který částečně osvětloval i pozadí a to má tak jemně šedý nádech. Odrazná deska posloužila pro jemné prosvícení stínů na obličeji. Dvě zadní světla, jedno s malým softboxem a druhé s deštníkem, modelují obrysy obličeje.
  2. Druhý portrét s logem v pozadí jsme fotili u recepce. Pultík recepce nám posloužil pro uvolněnější a neformální pózu, čemuž odpovídá i lehký úsměv. Postavu jsem umístil zcela vpravo, volný prostor pak může případně posloužit grafikovi pro umístění textu. Svíceno bylo jedním světlem odraženým od stropu. Z levé strany dopadalo navíc přirozené světlo z oken.
  3. U prvního portrétu ze serverovny, který pana ředitele zachycuje v polocelku se založenýma rukama, jsou jasně vidět servery ve skříních a sady kabelů ještě dodávají tu správnou IT atmosféru. Alespoň pro laika jako jsem já. Póza i výraz jsou seriózní, což od počítačové bezpečnosti očekáváme. Svíceno bylo zleva menším oktaboxem. Z druhé strany odražené světlo od stropu lehce osvětlovalo serverovnu a vzadu za servery bylo třetí světlo.
  4. Poslední portrét je řekněme trochu „hackerský” či spíše „anti-hackerský”, že. Je výrazně kontrastní, zdůrazněna je tvář portrétovaného, servery jsou již jen v náznaku ve stínu. Na světlo jsem použil reflektor s voštinou, který osvětloval jen tvář. Zezadu přes servery svítilo rovněž tvrdé světlo, které zdůraznilo obrys hlavy.

Byl jsem rád, že se podařilo vytvořit sadu portrétů, které poslouží pro různé příležitosti a které jsou různorodé i svou náladou, vyzněním a světlem. Abych nezapomněl, v klimatizované serverovně také nehrozí, že se vám přehřejí světla. Prostě samé výhody.

Rozložení světel pro ateliérový portrét …

… a diagram.